Układu ruchu w okresie wzrostu psa

Przyszłość szczeniąt w dużej mierze zależy od stosowanej diety i odpowiedniej suplementacji w okresie wzrostu i rozwoju.

Okres wzrostu ras miniaturowych i średnich trwa około 12 miesięcy, natomiast biorąc pod uwagę psy duże i olbrzymie, które pomimo szybkiego wzrostu pełną dorosłość osiągają dopiero około 18-24 miesiąca życia. Odpowiednia karma, przeznaczona dla szczeniąt powinna zawierać około 30% białka i około 12% tłuszczu, nie zdrowe są zbyt szybkie przyrosty masy ciała szczeniąt, ponieważ mogą być powodem wielu chorób związanych z układem ruchu, dlatego już od pierwszych dni naszego czworonożnego przyjaciela powinniśmy zapewnić mu karmę, która jest dostosowana do jego rasa i wieku.

Najczęstsze choroby układu kostnego szczeniąt:

– Osteochondroza (OC)
– Dysplazja stawów biodrowych (HD)
– Dysplazja stawu łokciowego (ED)
– Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA)

Wszystkie wyżej wymienione choroby są wynikiem nieprawidłowego rozwoju chrząstki stawowej, co poza genetyką często jest skutkiem nieprawidłowego żywienia szczeniaka.

Czym tak naprawdę jest nieprawidłowe żywienie?


– Zbyt duża ilość podawanego wapna – aby tego uniknąć należy zdecydować się na pełnoporcjową karmę, która jest zbilansowana i dostarczy psu taką ilość makro i mikroelementów, które są mu potrzebne do prawidłowego wzrostu.

– Przekarmianie szczeniaka, nadmiar dostarczanych kalorii do organizmu może spowodować przyrost tkanki tłuszczowej, która finalnie będzie obciążać układ kostno-stawowy – aby tego uniknąć należy podawać psu tyle jedzenia ile podaje producent na opakowaniu mokrej bądź suchej karmy pełnoporcjowej.

Ruch szczeniąt

Szczeniaki = wulkan energii

Aktywność fizyczna szczeniąt powinna być wyważona, nie możemy pod żadnym pozorem zmuszać psa do dodatkowej aktywności! Pamiętajcie, że wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku. Wiek szczenięcy nie jest dobrym momentem na rozpoczynanie wydolnościowych treningów.

Suplementacja układu ruchu

Niezwykle ważnym elementem w prawidłowym rozwoju każdego szczeniaka jest suplementacja układu ruchu. Na rynku istnieje wiele preparatów, które warto stosować w okresie od 3-12 miesiąca życia. Preparaty, które polecamy to Junior Chondroline i ChondroJunior od Pokusy. Formuły, które zawierają te preparaty zostały tak skonstruowane, aby dostosować się do potrzeb młodego organizmu. Składniki aktywne pomagają neutralizować nieprawidłowości związane z rozwojem chrząstek stawowych oraz kości. Preparat to chondroprofilaktyka ras szybkorosnących (jak również pretendowanych do chorób: zwyrodnieniowych stawów (osteoarthritis), osteochondrozy (OCD), dysplazji stawu biodrowego oraz łokciowego.

A co jest w składzie tych preparatów?

  • Siarczan chondroityny, który wpływa na sprawność i wytrzymałość stawów, a także zwiększa odporność kości i stawów na mikrouszkodzenia.
  • Siarczan glukozaminy: zmniejsza strukturalne uszkodzenie chrząstki, korzystnie wpływa na objawy choroby zwyrodnieniowej stawów łagodząc je.
  • Hydrolizowany kolagen: zapewnia elastyczność ścięgien, stymuluje syntezę i regenerację tkanki chrzęstnej oraz prawidłowe wydzielanie mazi stawowej.
  • Kryl: ma szczególne znaczenie w ochronie chrząstki stawowej przed procesami zwyrodnienia i stanami zapalnymi. Wspomaga rozwój masy mięśniowej, bogaty w NNKT i astaksantynę, posiada sprawdzone właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  • Rosa canina L.: jest najbogatszym źródłem wysoce przyswajalnej, aktywnej biologicznie witaminy C, niezbędnej do uaktywniania syntezy kolagenu.
  • Saccharomyces cerevisiae: korzystnie oddziałują na system nerwowy, wspomagając prawidłowy rozwój tkanki mięśniowej niezbędnej do utrzymania funkcji stawów.