Mój pies staje się seniorem – i co dalej?

Moment kiedy pies staje się seniorem jest niezwykle ważnym czasem dla niego i dla Ciebie! W tym wpisie opowiemy co zmienia się w jego życiu, kiedy osiąga swój seniorski wiek i na co musisz zwrócić uwagę, aby jego życie pozostało spokojne i szczęśliwe!

Czym różni się psi senior od psa dorosłego?
Psi senior ma mniej ochoty na pewne aktywności! Nie dla niego będą długie wyczerpujące spacery, czy nielimitowane hasanie za piłką. Zmieni się też jego apetyt – tu powinieneś zwrócić uwagę na karmy z mniejszą kalorycznością, jest to niezwykle ważne ponieważ, drastyczne zmniejszenie wielkości posiłku może być dla psa niekoniecznie zdrowe. Spraw by spacery z seniorem były częste ale stosunkowo krótsze – a będzie Wam się żyło lepiej!

Pierwsze oznaki bycia seniorem

Wiele pierwszych oznak starzenia się psa jest bardzo podobnych do tych ludzkich np.:
– Siwe włosy,
– Wypadające zęby
– Spowolnione ruchy,
– Senność,
– Bóle kostno-stawowe,
– Brak apetytu,
– Nietrzymanie moczu,
– Zaburzenia trawienia,
– Pogorszenie wzorku.

Bardzo podobnie to wygląda prawda? Podkreślamy, że każdy pies jest inny i uwierz, że znamy takie, które w seniorskim wieku zdobywają szczyty gór! Pies w zależności od wielkości (przeważnie klasyfikuje się to według rasy) osiąga wiek seniorski w różnym wieku.

Psy małe, które mają masę ciała poniżej 9kg – wiek seniorski osiągają +/- 10 roku życia,
Psy średnie, 9-22,5kg – wiek seniorski osiągają po około +/- 8,5 roku życia,
Psy duże, 22,5-40kg – wiek seniorski osiągają po około +/- 7,5 roku życia,
Psy olbrzymie, powyżej 40kgwiek seniorski osiągają po około +/- 5 roku życia.

Mój pies staje się seniorem – i co dalej?

Jesteś świadomym opiekunem swojego psa, także z całą pewnością zobaczysz pierwsze oznaki szlachetnego wieku! Oprócz tego psi senior powinien być od okiem dobrego specjalisty, który jest w stanie zauważyć każde ewentualne pogorszenie się stanu psa. Powinieneś regularnie (rekomendujemy co 3-4 miesiące) wykonywać niezbędne badania krwi.

Czy wiedziałeś o tym, że psiego seniora warto suplementować? Jeżeli nie to znajdziesz tutaj listę niezbędnych suplementów diety, poprawiających kondycję Twojego psiaka.

Oleje np. olej z łososia, olej z kryla, olej z wątroby dorsza – źródła kwasów omega-3, i omega-6, idealnie wpływają na układ nerwowy psa, poprawiają kondycję jego skóry i sierści, a także poprawiają smakowitość posiłków.
Tauryna jest aminokwasem, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca oraz układu nerwowego.
– Probiotyki wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, czyli jest ważna także w aspekcie zwierzęcej odporności.

Jakie zabawki wybierać dla psiego seniora?

Spędzacie dużo czasu w domu? Idealnie sprawdzą się męczące behawioralne łamigłówki lub maty do wylizywania karmy. Możecie bawić się w domu za pomocą psiego nosa! A może bardziej będzie podobała Wam się zabawa w chowanie przysmaków pod kubeczkami i odgadywanie, gdzie konkretnie są? Naszym zdaniem wspaniale sprawdzą się też miękkie pluszaki i zabawki typu Kong.

Na jakie przysmaki postawić?

Całe szczęście rynek zoologiczny proponuje dużo ciekawych pozycji! Możecie spróbować przysmaków funkcjonalnych z Brit Care – są w miarę miękkie i nawet psiak bez ząbków poradzi sobie z gryzieniem ich! Polecamy też miękkie pasty z tubie, albo pasty orzechowe! Alpha spirit w swojej ofercie posiada małe przysmaki na hapsa, które są mega wilgotne! Przy psim seniorze raczej nie sprawdzą się gryzaki z poroża! 🙂

I to by było chyba na tyle… pamiętaj, że jeżeli masz jeszcze jakieś pytania – śmiało możesz do nas pisać, postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytanie najlepiej jak umiemy! 🙂