Mniszek lekarski czy mlecz polny?

Wielu z Nas decyduje się na samodzielne zbiory zdrowej zieleniny.
SUPER, ale czy tak zastanowiłeś się co jest dla Twojego pupila dobre? Pamiętaj, że wiele czynników wpływa na w pełni ekologiczny i pełnowartościowy dodatek do diety Twojego uszaka lub świnki. Chciałabym powiedzieć Ci, które z roślin możesz zerwać i wysuszyć mając na celu dobro swojego przyjaciela. Poruszymy temat różnicy pomiędzy mniszkiem lekarskim, a mleczem polnym i podpowiemy kilka sposób na szybkie pozyskanie ekologicznych produktów, które sprawią Ci ogromną satysfakcję.
Tak więc… MIEJSCE
Gdzie najlepiej się wybrać, aby zdobyć najbardziej dorodną koniczynę?
Fajnie jak masz w okolicy łąkę czy park oddalony od głównych ulic. Dlaczego? Minimalizujesz to, że zebrane przez Ciebie ziółka będą zanieczyszczone nie tylko zewnętrznie. Wybieraj najbardziej dorodne okazy, ponieważ po wysuszeniu zmienią one swoją objętość.
PAMIĘTAJ ŻE JAK NIE JESTEŚ PEWIEN CO TO ZA GATUNEK ROŚLINY TO NIE ZRYWAJ JEJ I NIE ZABIERAJ DO DOMU.
A co możesz zabrać? Wysuszyć i podać swojemu małemu milusińskiemu?
-> Babkę lancetowatą i szerokolistną
-> Stokrotki
-> Nagietek
-> Chaber bwałatek
-> Płatki róży
-> Kwiatek słonecznika
-> Koniczynę
-> Liść maliny
-> Liść porzeczki
-> Liść jeżówki

I nasz ulubiony MNISZEK LEKARSKI – jak go rozpoznać?

MNISZEK czy MLECZ? 🐹
Żółte kwiaty na łące lub trawniku, ząbkowate listki. Wiele osób myli ze sobą te dwie rośliny, a która z nich tak naprawdę ma właściwości lecznicze? 🌾

Mlecz polny nigdy nie równa się Mniszkowi lekarskiemu, dlatego, że ten pierwszy zwyczajnie jest chwastem (posiada soki o trujących właściwościach przez co szkodzi naszym zwierzakom), natomiast tego drugiego charakteryzują wszechstronne właściwości (poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, oczyszcza krew, działa przeciwwirusowi i ma działanie moczopędne).

Jak odróżnić mlecz od mniszka lekarskiego? ☘️🍀🌳

Należy zwrócić uwagę na łodygę:
Mniszek posiada pojedynczą łodygę, bez żadnych rozgałęzień, dodatkowych kwiatów, liści. Liście mniszka mają swój początek już przy samym podłożu.

Ilustracja przybliży Wam temat i pomoże w rozpoznawaniu pożądanej przez Was rośliny! 😊 🌍🐢

Jak suszyć zebrane rośliny?
Istnieje kilka sposobów suszenia zebranych roślin. Najłatwiejszym z nich jest poukładanie na bawełnianym czystym materiale w średnio nasłonecznionym, niewilgotnym miejscu na kilka dni wszystkich zebranych roślin. Możecie użyć suszarkę do grzybów i owoców lub po prostu parapet.

Życzymy udanych zbiorów!