
Jak czytać składy karm?
Pewnie niejednokrotnie czytając skład jakiejś karmy dla psa lub kota zastanawiałeś się co tak naprawdę oznaczają niektóre skróty lub dziwne nazwy dodatków funkcjonalnych. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W tym wpisie znajdziesz wiele informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć składy karm.
Najpierw w dwóch słowach powiemy Ci, czym powinieneś kierować się przy wyborze karmy dla swojego pupila:
- Dobra karma to taka, która na pierwszym miejscu zawiera mięso
- Zwracaj uwagę na to, aby karma nie zawierała zbóż
- Zawsze zwróć uwagę, na to, czy karma na pewno jest pełnoporcjowa (to znaczy taka, którą możesz podawać psu codziennie nie martwiąc się o to, czy dostarczasz mu wszystkie niezbędne mikro i makroelementy)
- Ważne, by karma nie zawierała MOM, czyli mięsa oddzielanego mechanicznie
- Pamiętaj, że produkty pochodzenia zwierzęcego NIE RÓWNAJĄ SIĘ zwartości mięsa w karmie.
- Dostosuj wielkość chrupka do potrzeb swojego psa 🙂
No to jakoś poszło… teraz przejdziemy do wyjaśniania „co z czym się je”.
Czy wiesz co oznacza karma monoproteinowa?
Często możesz znaleźć takie określenie na karmie swojego pupila. Pracując z klientami w naszych sklepach stacjonarnych wiemy, że często ten zwrot budzi wątpliwości. A to nic strasznego!!! Karma monoproteinowa oznacza, że w środku znajdziecie tylko jedno źródło białka zwierzęcego np. karma monoproteinowa z wołowiną, będzie zawierała tylko wołowinę. Karmy monoproteinowe stanowią świetne rozwiązanie dla psów, które mają podejrzenia alergii.
Czy wiesz dlaczego Twoja karma nie powinna zawierać zbóż?
Karmy, które w składzie zawierają zboża, przyczyniają się do wystąpienia alergii, a także nietolerancji glutenu, dlatego rekomendujemy, żeby w stałej karmie po prostu ich unikać.
Karma dla szczeniąt, dla psów dużych ras…
W tych karmach często znajdujemy dość popularne związki takie jak: chondroityna i glukozamina. Są to związki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów. Składniki te wykazują efekt wspierający prawidłowy metabolizm chrząstki u psów rosnących i psów z problemami układu ruchu.
I dwa moje ulubione FOS czyli fruktooligosacharydy i MOS czyli mannoligosacharydy związki bardzo istotne! Dlaczego? Odpowiadają za poprawianie konsystencji kału, ograniczają ryzyko wzdęć i zaburzeń trawiennych. Stymulują wzrost flory bakteryjnej jelit. MOS odpowiada także za kolonizację błony śluzowej przez patogeny, wspiera także odporność. Można powiedzieć, że te dwa związki to jelitowi czarodzieje.
Suplement Omega-3 najczęściej do karm dodawany jest olej z łososia, czyli najlepsze źródło kwasów omega-3. Co uzyskujesz dzięki kwasom Omega-3? Poprawiają one kondycję skóry i sierści, a także wspierają układ immunologiczny i sercowo-naczyniowy. Usprawniają ruchomość stawów i pomagają w rozwoju układu nerwowego.
Dodatki owocowe i warzywne są to najprościej mówiąc witaminki!
To tyle jeżeli chodzi o najtrudniejsze rzeczy na składach karm. Jeżeli pojawią się jakieś pytania, załoga Pets Planet jest gotowa na wyzwania! Chętnie odpowiemy na wszystkie!