
I co z tymi królikami?
Pets Planet (PP): Wojtku jesteś odpowiedzialnym właścicielem Dyzia i Tadka, przybliż nam proszę skąd wzięła się u Ciebie chęć posiadania królików?
Królikarz Wojtek (KW): Duży wpływ miał chyba Królik Bugs, którego namiętnie oglądałem będąc dzieckiem. Jednak pierwszego uszatego towarzysza wziąłem pod opiekę dużo później. Z czasem miałem ich paru, a z każdym uczyłem się jak coraz lepiej się nimi opiekować
PP: Jak wygląda dzień/życie z dwoma uszatymi stworzeniami?
KW: Wszystkiego jest podwójnie – jedzonka do nałożenia, sprzątania po całym dniu, jeżdżenia na kontrolę do weterynarza, lecz radości z ich obecności jest wielokrotnie więcej 😊 Życie z moimi królikami jest ciekawe, ponieważ te dwa uszaki mają odmienne charaktery!
PP: No dobrze.. pamiętajmy, że króliki to nie tylko przyjemności, ale ogrom OBOWIĄZKÓW, przybliż nam temat, jak to wygląda od strony opiekuna.
KW: Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią opiekę. Trzeba pilnować dat szczepień, wizyt kontrolnych u weterynarza, a w codziennym współżyciu zapewnić królikom stały i łatwy dostęp do wody i sianka, a także karmić je w odpowiedni sposób. Ważną kwestią (jak nie najważniejszą) jest dostosowanie otoczenia do królików, aby w zasięgu ich ząbków nie znalazły się kable, rośliny doniczkowe czy materiały niepożądane takie jak: jak meble, wykładziny czy tapety. Jest jeszcze rzecz najważniejsza MUSIMY NAUCZYĆ SIĘ CZYTAĆ MOWĘ CIAŁA NASZEGO KRÓLIKA, przykładowo jeżeli widzimy jakieś odstępstwa od codziennego zachowania – warto skonsultować się z weterynarzem.
PP: Jak wygląda codzienna dieta Dyzia i Tadka?
KW: Jak wcześniej wspomniałem, podstawa to sianko ( najlepiej najwyższej jakości) oraz świeża woda, najlepiej przepuszczona przez dzbanek filtrujący, ewentualnie źródlana niegazowana. Sianko stanowi blisko 70% króliczej diety, więc nie może go zabraknąć w paśniku. Istotnym elementem w króliczej diecie są ziółka – bardzo ważne jest to, że każde zioło ma inne właściwości, dlatego przy układaniu tygodniowego jadłospisu musiałem się bardzo nagłowić😅
Listę zamykają warzywa, owoce oraz nasiona, z których ilością nie powinno się przesadzać – najlepiej potraktować je jako „królicze słodycze” i podawać je tak, jak powinno się podawać słodycze dzieciom, czyli niezbyt często, w niedużych ilościach. Są jeszcze dostępne granulaty, ale przy zdrowej diecie granulat można potraktować jak typowy przysmak, dodawany do diety bądź jako nagroda za wykonaną sztuczkę.
PP: Jakie królicze akcesoria uważasz za niezbędne?
KW: Hm.. Oczywiście klatka lub kojec, miski, poidła, kuweta, niezwykle ważny jest transporter (przyda się w drodze do weterynarza, to najbezpieczniejszy środek transportu), paśnik, drewniane zabawki, kula smakula… jest tego jeszcze więcej, ale wydaje mi się, że to są najważniejsze rzeczy.
PP: Gdzie robisz zakupy?
KW: Haha, w Pets Planet oczywiście, korzystam z darmowej dostawy na terenie Bydgoszczy!
PP: Czy zamieniłbyś króliki na inne zwierzęta?
KW: Króliki, mimo, że są dużo bardziej wymagające, niż się z pozoru wydaje, są bardzo wdzięcznymi stworzonkami. Jako „królikarz” ciężko byłoby mi wybrać na co bym te uszaste stworki wymienił – raczej na nic innego.
PP: Dziękujemy za miłą rozmowę.
KW: Dzięki!