
Czy latem ścinać psa na krótko?
Początek lata, planowany wyjazd nad morze zbliża się wielkimi krokami, termometry pokazują wysokie temperatury, walizki spakowane, czapki z daszkiem, kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i… Twój pies.
Myślisz sobie „Ale jemu musi być gorąco z tyloma kilogramami sierści…”, więc kradniesz tacie/mężowi/bratu maszynkę do golenia i cyk, sierści nie ma, pies uratowany (!!!!) i w letnim wydaniu, śmiało może podbijać nadbałtyckie plaże. Ale czy na pewno tak jest? Poniżej przedstawiliśmy kilka faktów, przeczytajcie uważnie!
Większość ludzi myśli, że sierść to jak nasze ludzkie ubrania ubrania! Myślą o tym w ten sposób, że nie jest pożyteczna i latem zbędna psu. Jednak bardzo się mylą!!! Sierść psa tworzy barierę, izolację od nieznośnych temperatur. Chroni przed przeziębieniem zimą oraz przed przegrzaniem latem. Golenie psa w takiej pogodzie może prowadzić do poważnych konsekwencji np. oparzeń, przegrzania, a także ostatecznie raka skóry.
Home
Na grafice możesz zobaczyć jak rozkłada się temperatura na ciele psa, który jest połowicznie ogolony. To prawie 8 stopni Celsjusza różnicy, bardzo dużo prawda?
‘Jak zatem pies się chłodzi? Jak o niego zadbać w upały?’ zapytasz, a my już spieszymy z odpowiedzią!
Jedną z możliwości chłodzenia się psa jest pocenie. Psie gruczoły potowe znajdują się jedynie na opuszkach łap, więc jeżeli Twój pupil zostawia piękna odciski na panelach, czy w autobusie- nie denerwuj się na niego, taki jest psi urok. 😉
Głównym sposobem na ochłodę w ciepłe dni jest oczywiście ziajanie- wywieszanie języka, szybki oddech, ślina kapiąca z języka… Zna to chyba każdy właściciel czworonoga! Jest to forma wentylacji, która pozwala psu odprowadzić nadmiar ciepła.
Możecie też kupić w naszym sklepie maty chłodzące, zabawki do mrożenia wody 🙂
Miłym dodatkiem jest beztroskie taplanie w basenie, czy jeziorze- pamiętaj jednak, żeby nigdy nie zostawiać psa bez opieki!
Pamiętaj, żeby zwierzak miał stały dostęp do świeżej, czystej wody, a wypuszczając psa na ogród upewnij się, że będzie miał zacienione miejsce, w którym będzie mógł się schować. Odpuść treningi i bieganie maratonów w południe- poróbcie coś w domu, a aktywności na dworze przełóżcie na wczesne poranki lub późne wieczory, gdy temperatura przestaje być taka dotkliwa.
Poznaj objawy przegrzania u zwierząt, żeby jak najszybciej zareagować- nadmierne dyszenie, osłabienie, trudności w oddychaniu, przyspieszenie akcji serca i drgawki to pierwsze objawy, które powinny Cię zaniepokoić.
Nigdy (!) nie zostawiaj psa w zaparkowanym pojeździe, czy przed sklepem. Może to doprowadzić do śmiertelnego udaru lub do skrzywdzenia psa przez zupełnie obcą osobę lub zwierzę.
Ogranicz spacery po asfalcie do minimum- wybierajcie na spacery leśne drogi, polany, czy pobocza. Asfalt błyskawicznie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co może zaszkodzić łapkom Twojego pupila.
Uważajcie na swoje psy! Życzymy Wam miłych i bezpiecznych wakacji!