Czy latem ścinać psa na krótko?

Początek lata, planowany wyjazd nad morze zbliża się wielkimi krokami, termometry pokazują wysokie temperatury, walizki spakowane, czapki z daszkiem, kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i… Twój pies.

Myślisz sobie „Ale jemu musi być gorąco z tyloma kilogramami sierści…”, więc kradniesz tacie/mężowi/bratu maszynkę do golenia i cyk, sierści nie ma, pies uratowany (!!!!) i w letnim wydaniu, śmiało może podbijać nadbałtyckie plaże. Ale czy na pewno tak jest? Poniżej przedstawiliśmy kilka faktów, przeczytajcie uważnie!

Should You Shave Your Pet This Summer? | ASPCA

https://www.aspca.org/

Większość ludzi myśli, że sierść to jak nasze ludzkie ubrania ubrania! Myślą o tym w ten sposób, że nie jest pożyteczna i latem zbędna psu. Jednak bardzo się mylą!!! Sierść psa tworzy barierę, izolację od nieznośnych temperatur. Chroni przed przeziębieniem zimą oraz przed przegrzaniem latem. Golenie psa w takiej pogodzie może prowadzić do poważnych konsekwencji np. oparzeń, przegrzania, a także ostatecznie raka skóry. 

Home

Na grafice możesz zobaczyć jak rozkłada się temperatura na ciele psa, który jest połowicznie ogolony. To prawie 8 stopni Celsjusza różnicy, bardzo dużo prawda? 

‘Jak zatem pies się chłodzi? Jak o niego zadbać w upały?’ zapytasz, a my już spieszymy z odpowiedzią! 

Jedną z możliwości chłodzenia się psa jest pocenie. Psie gruczoły potowe znajdują się jedynie na opuszkach łap, więc jeżeli Twój pupil zostawia piękna odciski na panelach, czy w autobusie- nie denerwuj się na niego, taki jest psi urok. 😉 

Głównym sposobem na ochłodę w ciepłe dni jest oczywiście ziajanie- wywieszanie języka, szybki oddech, ślina kapiąca z języka… Zna to chyba każdy właściciel czworonoga! Jest to forma wentylacji, która pozwala psu odprowadzić nadmiar ciepła. 

Możecie też kupić w naszym sklepie maty chłodzące, zabawki do mrożenia wody 🙂

Miłym dodatkiem jest beztroskie taplanie w basenie, czy jeziorze- pamiętaj jednak, żeby nigdy nie zostawiać psa bez opieki! 

https://fajnyzwierzak.pl/

Pamiętaj, żeby zwierzak miał stały dostęp do świeżej, czystej wody, a wypuszczając psa na ogród upewnij się, że będzie miał zacienione miejsce, w którym będzie mógł się schować. Odpuść treningi i bieganie maratonów w południe- poróbcie coś w domu, a aktywności na dworze przełóżcie na wczesne poranki lub późne wieczory, gdy temperatura przestaje być  taka dotkliwa. 

Poznaj objawy przegrzania u zwierząt, żeby jak najszybciej zareagować- nadmierne dyszenie, osłabienie, trudności w oddychaniu, przyspieszenie akcji serca i drgawki to pierwsze objawy, które powinny Cię zaniepokoić. 

Nigdy (!) nie zostawiaj psa w zaparkowanym pojeździe, czy przed sklepem. Może to doprowadzić do śmiertelnego udaru lub do skrzywdzenia psa przez zupełnie obcą osobę lub zwierzę. 

The Facts About Dogs in Hot Cars - Franklin Ranch Pet Hospital

Ogranicz spacery po asfalcie do minimum- wybierajcie na spacery leśne drogi, polany, czy pobocza. Asfalt błyskawicznie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co może zaszkodzić łapkom Twojego pupila. 

Uważajcie na swoje psy! Życzymy Wam miłych i bezpiecznych wakacji!

Plaża dla psów nad polskim morzem - lista (2020) - PetPortal.pl

https://petportal.pl/