Codzienna dieta Królików

Na dobrą i różnorodną dietę składa się kilka elementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych Uszaków!

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest SIANO, które możemy podawać bez ograniczeń, najlepsze jest takie, które ma grube zielone źdźbła i pachnie łąką, na tyle, że sami mamy ochotę je schrupać!

Króliki lubią chrupanie! Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby miały w swoim menu gałązki, korzenie czy korę! Produkty te posiadają dużo pozytywnych właściwości i wspomagają dobrą kondycję zębów.

Istotne w diecie królika są zioła! Niektóre z nich możemy podawać codziennie np. melisę, babkę szerokolistną, liście gruszy, tymotkę łąkową, liście porzeczki, liście truskawek, liście malin, babkę lancetowatą! Jak wiemy istnieją jeszcze inne za którymi nasze uszaki przepadają np. topinambur, mniszek lekarski, perz, jeżówka, lucerna itd. Każdy królik ma swoje upodobania i Ty jako właściciel musisz się do nich dostosować 😊

Dość mądrym rozwiązaniem są gotowe mieszanki ziołowe, które są tak przygotowane, że możesz podawać je codziennie!

Na prawidłową dietę składają się także owoce (liofilizowane, suszone, świeże), a także warzywa (suszone i świeże) – jednak nie należy z nimi przesadzać i powinny stanowić jedynie ułamek i urozmaicenie króliczego jadłospisu.

Przechodząc do pokarmu jakim jest granulat – nie jest on jednak podstawą diety! Stanowi jej ułamek podobnie jak owoce czy warzywa! Granulaty są dobrze zbilansowane pod względem wartości odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania malutkiego organizmu. Jeżeli już decydujemy się na podawanie uszakowi granulatu, powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład i jakość! Granulaty polecane przez nas to:
Beaphar Nature,
Versele Laga Complete,
Biofeed Royal One,
Cunipic Alpha Pro.

No dobrze już wiemy co podawać naszym małym milusińskim, ale też BARDZO WAŻNE jest to, czego im nie podawać!

PRODUKTY SZKODLIWE – NEGATYWNIE WPŁYWAJĄCE NA STAN ZDROWIA KRÓLIKA
– kolby, dropsy, rożki, ciasteczka
– pieczywo
– produkty zbożowe
– cebula, szczypior, czosnek
– słodycze!!!!!
– orzechy
– lizawki solne
– kostki wapienne